‹ Prev
Next ›
Business Source 28 lb. White Catalog Envelopes
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Gummed - White - Wove - 250 / Box
Out of Stock
- Ideal for mailing a variety of items including documents, catalogs, brochures and more
- Constructed of opaque, 28 lb. white wove paper to keep contents private
- Open-ended style to easily insert mailings
- Moisture-activated, gummed seal for a secure closure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42103 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 28 lb. White Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Durable, all-purpose mailing envelopes are ideal for mailing documents, catalogs, direct mail, promotional material, brochures and more. 28 lb. opaque white wove construction delivers privacy of contents. Open-ended style allows you to easily insert and remove items. Moisture-activated, gummed flap provides a secure seal. 10" x 13" size is perfect for documents without folding. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source 28 lb. White Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.