‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Regular Business Envelopes
Commercial - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
Office Essential Picks
348 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42250 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Regular Business Envelopes |
| Marketing Information |
No. 10 business envelopes offer a contemporary style, side seam, fully gummed flaps and sturdy, 24 lb. white wove paper. They open along the top of the long end. Envelopes are good for everyday mailing. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Commercial |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Top |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Regular Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10616 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK918 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327452 Stock Available
-
Product Code: BSN366127236 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911038 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: KCC030764887 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: SPZEC8511921875 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442685 Stock Available
-
Product Code: BSN36665309 Stock Available
-
Product Code: BSN3666695 Stock Available
-
Product Code: BSN3666738 Stock Available
-
Product Code: BSN3667533 Stock Available
-
Product Code: BSN4210164 Stock Available
-
Product Code: BSN42103Out of Stock
-
Product Code: BSN4212196 Stock Available
-
Product Code: QUA4196518 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10616 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK918 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327452 Stock Available
-
Product Code: BSN366127236 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911038 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: KCC030764887 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: SPZEC8511921875 Stock Available