‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 24 / Pack
930 Stock Available
- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134580 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: KCC030764705 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134580 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: KCC030764705 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available