‹ Prev
Next ›
Avery® Perforated Business Cards for Laser Printers, 2" x 3½"
97 Brightness - A4 - 8 1/2" x 11" - 80 lb Basis Weight - 216 g/m² Grammage - Matte - Perforated, Heavyweight, Jam-free, Smooth Edge, Uncoated, Perforated, Recyclable, Biodegradable, Double-sided, Printable - White - 2500 / Box
32 Stock Available
- Outstanding print quality
- Convenient do-it-yourself design lets you add your own personal touch
- Quality cardstock feeds automatically from your paper tray
- Design and print cards from your desktop in minutes
- For laser printers; free online templates
Select Product Options
Packaged Quantity: 2500 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5911 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Perforated Business Cards for Laser Printers, 2" x 3½" |
| Marketing Information | Create professional-looking business cards using your laser printer. Ideal for everyday use or for times when you need to make title or address changes, cards for new employees, or customized messages. Ultra-fine perforations allow you to separate cards easily and cleanly. 8-1/2" x 11" heavyweight cardstock sheets feed automatically from your paper tray. Heavyweight cardstock provides vivid colors and sharp text. 2" x 3-1/2" cards are printable on both front and back side of cards. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 2500 / Box |
| Product Type | Business Card |
Product Information
| Sheet Standard | A4 |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 80 lb |
| Grammage | 216 g/m² |
| Print Technology | Laser |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 97 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 2" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
Laser Printers |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Perforated Business Cards for Laser Printers, 2" x 3½"
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVE08876Out of Stock
-
Product Code: AVE587011 Stock Available
-
Product Code: AVE587154 Stock Available
-
Product Code: AVE587436 Stock Available
-
Product Code: AVE587740 Stock Available
-
Product Code: AVE886931 Stock Available
-
Product Code: AVE887019 Stock Available
-
Product Code: AVE887784 Stock Available