‹ Prev
Next ›
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
35 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
Select Product Options
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Standard Collated Legal Dividers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE11912238 Stock Available
-
Product Code: AVE11913233 Stock Available
-
Product Code: AVE11914188 Stock Available
-
Product Code: AVE11915180 Stock Available
-
Product Code: AVE11916229 Stock Available
-
Product Code: AVE11917167 Stock Available
-
Product Code: AVE11918199 Stock Available
-
Product Code: AVE1191985 Stock Available
-
Product Code: AVE11921135 Stock Available
-
Product Code: AVE11922132 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111350 Stock Available
-
Product Code: AVE111251028 Stock Available
-
Product Code: AVE11129815 Stock Available
-
Product Code: AVE11132542 Stock Available
-
Product Code: AVE1149248 Stock Available
-
Product Code: AVE1149344 Stock Available
-
Product Code: AVE1184162 Stock Available