‹ Prev
Next ›
Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell
Internal Dimensions: 13" Width x 16.50" Depth x 10.50" Height - External Dimensions: 13.9" Width x 16.9" Depth x 11.4" Height - Media Size Supported: Legal, Letter - Stackable - White, Blue - For File - Yes - 6 / Carton
24 Stock Available
- Keeps your letter/legal-size file boxes accessible during temporary storage
- Flip the lid and place the box inside the lid for frequent, easy access to files
- Modular shell with steel support for stacking 5 units high to save floor space
- Eliminates the need to stack or re-stack boxes
- Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 01626 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | File/Cube |
| Product Name | File/Cube File Storage Box Shell |
| Marketing Information | Bankers Box modular cube shells offer easy access to your letter/legal file boxes (sold separately) during temporary storage or for short-term projects. You won't have to stack or re-stack boxes. Simply slide them into the extra-strength modular shell with steel support frame. The shells fit just about anywhere and stack five units high to save floor space. Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally for stability. File/Cube Extra-Strength Storage Box Shells also feature Quick Setup assembly. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 13" |
| Compartment Depth | 16.50" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 11.4" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 16.9" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Strength: Extra Space-Saving |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AKM39120GREY16 Stock Available
-
Product Code: AKM39170GREY12 Stock Available
-
Product Code: FEL0031182 Stock Available
-
Product Code: FEL0072161 Stock Available
-
Product Code: FEL0072229 Stock Available
-
Product Code: FEL1231101Out of Stock
-
Product Code: FEL12312012 Stock Available
-
Product Code: STX61511U01COut of Stock