‹ Prev
Next ›
Bankers Box Stor/Drawer File Storage Unit
Internal Dimensions: 12.50" Width x 23.25" Depth x 10.38" Height - External Dimensions: 14" Width x 25.5" Depth x 11.5" Height - Media Size Supported: Letter - Light Duty - Stackable - Corrugated Paper - White, Blue - For File - Recycled - 6 / Carton
61 Stock Available
- Stacks 2 high
- The higher the drawer system stacks, the more space, time and money you save
- Reinforced front and back drawer panels for lasting strength
- Multi-wall thickness on drawer sides and back improves durability
- Reinforced plastic handle for easy drawer access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00721 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/Drawer |
| Product Model | 00721 |
| Product Name | Stor/Drawer File Storage Unit |
| Marketing Information | Storage drawers are designed for light-duty stacking and storing of letter-size files. Ideal on metal shelving units for infrequent file retrieval. Stack up two units high to save space. Drawer has reinforced front and back drawer panels. Sides and back also have multiwall thickness for lasting strength and reliable performance. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 2 Unit |
| Compartment Height | 10.38" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 11.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box Stor/Drawer File Storage Unit
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL0031172 Stock Available
-
Product Code: FEL0072229 Stock Available
-
Product Code: FEL0078524 Stock Available
-
Product Code: FEL007890751 Stock Available
-
Product Code: FEL0162624 Stock Available
-
Product Code: PFX2086125 Stock Available
-
Product Code: STX61508U04C166 Stock Available