‹ Prev
Next ›
Pendaflex Economy File Box
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
25 Stock Available
- Versatile design stores your letter-size hanging files
- Carry handle flips down for convenient stacking
- Latch-locking lid reliably secures items inside
- Sturdy plastic construction is lightweight and durable
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Economy File Box |
| Marketing Information | File box offers versatile storage for your letter-size hanging file. Store up to 10" thick of files inside and transport easily with the carry handle that flips down for convenient stacking. Design also includes dual side grips, latch-locking lid and sturdy plastic construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Latch Lock |
| Handle | Yes |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 13.87" |
| Compartment Depth | 10.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Pendaflex Economy File Box
Also Consider
-
Product Code: FEL000110315 Stock Available
-
Product Code: FEL007010440 Stock Available
-
Product Code: FEL00703232 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308170 Stock Available
-
Product Code: FEL0078420 Stock Available
-
Product Code: FEL0078524 Stock Available
-
Product Code: FEL007890751 Stock Available
-
Product Code: FEL1277228 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604811 Stock Available