‹ Prev
Next ›
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Yes - 12 / Carton
234 Stock Available
- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC54035985 Stock Available
-
Product Code: BSN17533881 Stock Available
-
Product Code: BSN656392869 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: GJO211203250 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT1408 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001281 Stock Available
-
Product Code: FEL0031176 Stock Available
-
Product Code: FEL0051135 Stock Available
-
Product Code: FEL00705118 Stock Available
-
Product Code: FEL007330127 Stock Available
-
Product Code: FEL0078980 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201113 Stock Available
-
Product Code: FEL008630117 Stock Available
-
Product Code: FEL0724387 Stock Available
-
Product Code: FEL1211253 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC54035985 Stock Available
-
Product Code: BSN17533881 Stock Available
-
Product Code: BSN656392869 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: GJO211203250 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT1408 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available