‹ Prev
Next ›
Business Source Lift-off Lid Light Duty Storage Box
External Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - Media Size Supported: Letter - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - Cardboard - White - For File - Recycled - 12 / Carton
149 Stock Available
- B-flute corrugated cardboard offers 500 lb. stacking weight
- Liftoff lid allows quick, easy access to contents
- Handy label area helps you quickly identify contained items
- Perfect for storing and transporting legal-size items
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 26752 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Lift-off Lid Light Duty Storage Box |
| Marketing Information | Light-duty storage boxes offer liftoff lids for easy access. Ideal for storing and transporting letter-size files. Stacking strength is 500 lb. Each box is made of one-ply B-flute corrugated cardboard with 1/8" thickness. Each box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features | Corrugated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Exterior Material | Cardboard |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Business Source Lift-off Lid Light Duty Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001118 Stock Available
-
Product Code: FEL0001281 Stock Available
-
Product Code: FEL0002521 Stock Available
-
Product Code: FEL0031172 Stock Available
-
Product Code: FEL0072430 Stock Available
-
Product Code: FEL0072551 Stock Available
-
Product Code: FEL007330127 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201113 Stock Available
-
Product Code: FEL0724387 Stock Available
-
Product Code: FEL1211253 Stock Available