‹ Prev
Next ›
Business Source Economy Storage Box with Lid
External Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - 350 lb - Media Size Supported: Legal, Letter - Light Duty - Stackable - White - For File - Recycled - 12 / Carton
969 Stock Available
- Front label area helps you quickly find files you need
- Liftoff lid provides easy access to your files and documents
- Handy cutouts allow easy transportation as needed
- Durable construction offers 350 lb. stacking strength
- For use with letter-size or legal-size files
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42051 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Economy Storage Box with Lid |
| Marketing Information | Light-duty storage boxes offer liftoff lids for easy access. Ideal for storing and transporting files. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Each box offers a 350 lb. stacking weight and with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 350 lb |
| Media Size Supported |
|
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 32.40 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Business Source Economy Storage Box with Lid
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN099554181 Stock Available
-
Product Code: BSN26752150 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226X87 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SAN391001439 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL007010440 Stock Available
-
Product Code: FEL00703232 Stock Available
-
Product Code: FEL007040322 Stock Available
-
Product Code: FEL007050313 Stock Available
-
Product Code: FEL007890751 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201113 Stock Available
-
Product Code: FEL008630117 Stock Available
-
Product Code: FEL127010124 Stock Available
-
Product Code: FEL127760124 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN099554181 Stock Available
-
Product Code: BSN26752150 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226X87 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SAN391001439 Stock Available