Bankers Box Stor/File String & Button Legal Storage Box
Internal Dimensions: 15" Width x 24" Depth x 10" Height - External Dimensions: 15.3" Width x 24.1" Depth x 10.8" Height - 550 lb - Media Size Supported: Legal - String/Button Tie Closure - Medium Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 4 / Carton
- String-and-button closure secures contents
- Remains secure when overturned
- Medium-duty strength effective for stacking - with or without shelving
- Quick-and-easy, FastFold assembly
- Plastic handle for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0070503 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | Stor/File String & Button Legal Storage Box |
| Marketing Information |
Bankers Box String & Button File Storage Boxes are the trusted choice for secure, stackable document storage in offices, homes, and classrooms. The durable string and button closure keeps contents protected, while FastFold® assembly means your file boxes are ready in seconds-no tape required. Built with medium-duty strength, these cardboard file boxes with lids are perfect for stacking and organizing legal-size documents. Reinforced handles make transport easy, and the collapsible, reusable design saves space when not in use. Made in the USA with up to 60% recycled content, these file storage boxes are an eco-friendly, professional solution for all your document organizer needs. Whether you need a file storage box for office supplies, a document organizer for home records, or a stackable file box for seasonal paperwork, Bankers Box delivers the durability and convenience you expect. Use as file boxes with lids for documents and files, storage boxes for moving, or as a collapsible file organizer box for flexible, reusable storage. Trusted by professionals for over 100 years. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 550 lb |
| Media Size Supported | Legal |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Handle | Yes |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 15" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | File |
| Features | Reinforced Handle |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.8" |
| Width | 15.3" |
| Depth | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 2.21 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Bankers Box Stor/File String & Button Legal Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE30600668 Stock Available
-
Product Code: AVE6575Out of Stock
-
Product Code: BICGDEP41ASST114 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911030 Stock Available
-
Product Code: RFPE27744170 Stock Available
-
Product Code: SAN174265993 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE30600668 Stock Available
-
Product Code: AVE6575Out of Stock
-
Product Code: BICGDEP41ASST114 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911030 Stock Available
-
Product Code: RFPE27744170 Stock Available
-
Product Code: SAN174265993 Stock Available