‹ Prev
Next ›
Boss Mesh 4-Legged Guest Chair
Black Seat Color - Black Back Color - Mesh Back Material - Tubular Steel Frame Material - Four-legged Base - 1 Carton
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Fixed height with fixed arms
- Breathable back for extended comfort
- Floor guides for smooth movement
- Perfect for any room or office
Select Product Options
Arm Height: 26"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | B6889BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Model | B6889BK |
| Product Name | Mesh 4-Legged Guest Chair |
| Marketing Information | Linear Mesh Guest Chair is the perfect addition to any training room, conference room or private office environment. It features a fixed height; fixed arms; fabric-upholstered seat; and breathable, airy, mesh back. Unique pivot function on the back maximizes your comfort and support. Tubular steel frame with glides allows smooth movement across many flooring surfaces. Black chair adds a modern, professional appearance to any space. It holds up to 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 14.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Arm Height | 26" |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Style | Modern |
| Fire Resistant | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 32.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 23" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Year |
Overview
Boss Mesh 4-Legged Guest Chair