‹ Prev
Next ›
Bostitch 3-hole Punch
3 Punch Head(s) - 12 Sheet - 9/32" Punch Size - Steel, Rubber - 2.5" Width x 10.6" Depth x 1.7" Height - Silver, Black
49 Stock Available
- Precision steel punch heads pierce through 12 sheets for bulk punching
- All-metal construction offers high-quality performance and durability
- Easy-clean tray catches waste to keep a clean work environment
- Rubber base prevents slippage for safe, consistent operation
- Perfect for keeping in open office areas, classrooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Manufacturer Part Number | HP12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stanleyblackanddecker.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | 3-hole Punch |
| Marketing Information | Classic, three-hole punch easily punches through 12 sheets of paper at a time. Durable metal delivers long-lasting use. Nonslip rubber base keeps it stable during use. Precision steel punch heads slice through paper stacks with ease. This hole puncher is an essential office accessory that will last for years to come. Compact design lets you take it anywhere. Easy-clean tray catches paper chips and can be easily emptied into your wastebasket. Use it to maintain a clean work environment at all times. Metal hole punch offers a standard three-hole configuration with 9/32" diameter holes. This sleek, three-hole punch is a must-have for any classroom, office or home. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Punch Size | 9/32" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 10.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 7 Year |
Overview
Bostitch 3-hole Punch
Also Consider
-
Product Code: ACI210130 Stock Available
-
Product Code: ACI210321 Stock Available
-
Product Code: ACI210518 Stock Available
-
Product Code: ACI218820 Stock Available
-
Product Code: BOSHP12GOLDOut of Stock
-
Product Code: SWI74015174 Stock Available
-
Product Code: SWI7402072 Stock Available
-
Product Code: SWI7403761 Stock Available
-
Product Code: SWI7406328 Stock Available
-
Product Code: SWI74134118 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE597894 Stock Available
-
Product Code: FEL57397019 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN234 Stock Available
-
Product Code: MMM8453351 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450124 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625176 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE597894 Stock Available
-
Product Code: FEL57397019 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN234 Stock Available
-
Product Code: MMM8453351 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450124 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625176 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available