‹ Prev
Next ›
Bostitch 3-hole Punch
3 Punch Head(s) - 12 Sheet - 9/32" Punch Size - Metal, Rubber - 2.5" Width x 10.6" Depth - Yellow, Gold
Out of Stock
- Precision steel punch heads pierce through 12 sheets for bulk punching
- All-metal construction offers high-quality performance and durability
- Easy-clean tray catches waste to keep a clean work environment
- Rubber base prevents slippage for safe, consistent operation
- Perfect for keeping in open office areas, classrooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Manufacturer Part Number | HP12GOLD |
| Manufacturer Website Address | http://www.stanleyblackanddecker.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | 3-hole Punch |
| Marketing Information | Classic, three-hole punch comes in a metallic gold color to brighten up your desk. Standard, three-hole configuration allows precision punching (9/32") of up to 12 sheets of paper to help you keep your paperwork neat and organized. Not only does this metallic gold color give this hole punch an eye-catching shine, but it also ensures maximum durability with its metal construction for ultimate longevity. Rubber base prevents any slippage on any desktop. Chip tray is easy to clean and remove to help prevent any unwanted paper chip messes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Punch Size | 9/32" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Width | 2.5" |
| Depth | 10.6" |
| Length | 1.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch 3-hole Punch
Also Consider
-
Product Code: ACI210129 Stock Available
-
Product Code: ACI210321 Stock Available
-
Product Code: ACI210516 Stock Available
-
Product Code: ACI218819 Stock Available
-
Product Code: BOSHP1249 Stock Available
-
Product Code: SWI74015186 Stock Available
-
Product Code: SWI7402072 Stock Available
-
Product Code: SWI7403761 Stock Available
-
Product Code: SWI7406328 Stock Available
-
Product Code: SWI74134118 Stock Available