‹ Prev
Next ›
Bostitch Contemporary Staple Remover
Plastic - Black - 1 Each
317 Stock Available
- Simple, effortless operation on paper and bulletin boards
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
- Comfortable handling
- No paper tearing
- Compact, ergonomic shape for easy storing and on-the-go use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 40000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS40000 |
| Product Name | Contemporary Staple Remover |
| Marketing Information | Push-style staple remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 8.5" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Push-Style |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch Contemporary Staple Remover
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BAU67940Out of Stock
-
Product Code: BOS40000MBLK506 Stock Available
-
Product Code: BOSG2K309 Stock Available
-
Product Code: BSN418831789 Stock Available
-
Product Code: FEL501710137 Stock Available
-
Product Code: SWI3720184 Stock Available
-
Product Code: SWI38101398 Stock Available
-
Product Code: SWI38121365 Stock Available