‹ Prev
Next ›
Bostitch Premium Chrome Staple Remover
Metal - Chrome - 1 Each
274 Stock Available
- Effortless operation on paper and bulletin boards
- No paper tearing
- All-metal construction, chrome-plated for durability
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
- Comfortable handling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | G2K |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOSG2K |
| Product Name | Premium Chrome Staple Remover |
| Marketing Information | Durable, all-metal, push-style remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, push the stick forward, and the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples at work, home or school. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
| Features | Built-in Magnet |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Metal |
| Height | 8.7" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Bostitch Premium Chrome Staple Remover
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP6GRE608 Stock Available
-
Product Code: BOSSBS1914CP160 Stock Available
-
Product Code: FLP10912Out of Stock
-
Product Code: MMM6605SSCY427 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: SWI354503798 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP6GRE608 Stock Available
-
Product Code: BOSSBS1914CP160 Stock Available
-
Product Code: FLP10912Out of Stock
-
Product Code: MMM6605SSCY427 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: SWI354503798 Stock Available