‹ Prev
Next ›
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
Gel - 8 oz - Citrus - Odor Neutralizer, Phthalate-free, Paraben-free, BHT Free, Bio-based, Formaldehyde-free, NPE-free - 1 Each
17 Stock Available
- Max Odor Eliminator technology infuses rooms with fresh scent
- Ultra-modern container can stand alone or lie flat for use anywhere
- Premium fragrance eliminates odors with essential oils
- Safe formula can be used around home, office, children and pets
Product Details
General Information
| Manufacturer | BPG International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 900436 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bright-air.com |
| Brand Name | Bright Air |
| Product Name | Max Scented Gel Odor Eliminator |
| Marketing Information | This biobased odor eliminator features Max Odor Eliminator technology to tackle unwanted odors, clear them from the air and infuse your room with a fresh fragrance. Sleek, ultra-modern design is self-contained and can stand or lie flat to safely use anywhere. Premium fragrance freshens rooms with essential oils and without any phthalates, parabens, formaldehyde, NPEs or BHT. Odor eliminator is safe to use around the home, office, children and pets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Air Freshener |
Product Information
| Scent | Citrus |
| Freshener/Sanitizer Type | Gel |
| Freshener/Sanitizer Weight | 8 oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Height | 1.8" |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRI900228132 Stock Available
-
Product Code: MTH00005CTOut of Stock
-
Product Code: NES846522867 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273007 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRI900228132 Stock Available
-
Product Code: MTH00005CTOut of Stock
-
Product Code: NES846522867 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273007 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available