‹ Prev
Next ›
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
Gel - 8 oz - Meadow Breeze - Odor Neutralizer, Phthalate-free, Paraben-free, BHT Free, Bio-based, Formaldehyde-free, NPE-free - 1 Each
300 Stock Available
- Max Odor Eliminator technology infuses rooms with fresh scent
- Ultra-modern container can stand alone or lie flat for use anywhere
- Premium fragrance eliminates odors with essential oils
- Safe formula can be used around home, office, children and pets
Product Details
General Information
| Manufacturer | BPG International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 900438 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bright-air.com |
| Brand Name | Bright Air |
| Product Name | Max Scented Gel Odor Eliminator |
| Marketing Information | This biobased odor eliminator features Max Odor Eliminator technology to tackle unwanted odors, clear them from the air and infuse your room with a fresh fragrance. Sleek, ultra-modern design is self-contained and can stand or lie flat to safely use anywhere. Premium fragrance freshens rooms with essential oils and without any phthalates, parabens, formaldehyde, NPEs or BHT. Odor eliminator is safe to use around the home, office, children and pets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Air Freshener |
Product Information
| Scent | Meadow Breeze |
| Freshener/Sanitizer Type | Gel |
| Freshener/Sanitizer Weight | 8 oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 1.8" |
| Width | 5" |
| Depth | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ITA36192735 Stock Available
-
Product Code: KRF79660108 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: PHCHC100238 Stock Available
-
Product Code: RAC77961147 Stock Available
-
Product Code: RAC79717CT151 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ITA36192735 Stock Available
-
Product Code: KRF79660108 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: PHCHC100238 Stock Available
-
Product Code: RAC77961147 Stock Available
-
Product Code: RAC79717CT151 Stock Available