‹ Prev
Next ›
Business Source Full-strip Plastic Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Black - Plastic, Metal - 1 Each
3888 Stock Available
- Smooth, curved handle offers comfortable grip for easier use
- Nonskid base prevents sliding on smooth surfaces for safe use
- High-quality design helps prevent jams for trouble-free performance
- For use with full strip of 1/4" standard staples (sold separately)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 62835 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Full-strip Plastic Desktop Stapler |
| Marketing Information | Full-Strip Desktop Stapler fastens up to 20 sheets of 20 lb. paper. Features a sturdy plastic body that houses a full-length metal channel with feeder to prevent jamming. Provides a nonskid base, rotating anvil for stapling or pinning, and easy-open top loading of 210 standard 1/4" staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED ONE YEAR |
Overview
Business Source Full-strip Plastic Desktop Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914648 Stock Available
-
Product Code: BSN656505881 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Accessories
-
Product Code: BOSSBS1914CP153 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914648 Stock Available
-
Product Code: RPD0289787 Stock Available
-
Product Code: SWI351083169 Stock Available
-
Product Code: SWI35314150 Stock Available
-
Product Code: SWI35556411 Stock Available
-
Product Code: SWI50050127 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914648 Stock Available
-
Product Code: BSN656505881 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available