‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Filament Tape
60 yd Length x 2" Width - 3" Core - White - Fiberglass Filament Roll - 1 Roll
Out of Stock
- Great for sealing corrugated boxes
- 300 lb. tensile strength
- Strengthened with woven filament fibers
- Self-adhesive for easy application
Select Product Options
Tape Width: 2"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 64018 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Filament Tape |
| Marketing Information | Heavy-duty filament tape delivers superior performance. Film backing reinforced with fiberglass filaments provides a full 300 lb. tensile (bursting) strength. It meets USPS and UPS specifications. Core measures 3". |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Filament Tape |
Product Information
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 60 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 300lb |
| Quantity Per Container | Roll |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiberglass Filament |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Business Source Heavy-duty Filament Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.