‹ Prev
Next ›
Business Source Kraft Gummed Catalog Envelopes
Catalog - #14 1/2 - 11 1/2" Width x 14 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown - Kraft - 1 Box
Out of Stock
- Ideal for mailing a variety of items including documents, catalogs, brochures and more
- Constructed of opaque, 28 lb. Kraft paper to keep contents private
- Open-ended style to easily insert mailings
- Moisture-activated, gummed seal for a secure closure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42116 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Kraft Gummed Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty, all-purpose mailing envelopes are ideal for mailing documents, catalogs, direct mail, promotional material, brochures and more. 28 lb. opaque Kraft construction delivers privacy of contents. Open-ended style allows you to easily insert and remove items. Moisture-activated, gummed flap provides a secure seal. 11-1/2" x 14-1/2" size is perfect for documents without folding. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #14 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 11 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 14 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Kraft Gummed Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.