‹ Prev
Next ›
Business Source Letter Recycled File Wallet
8 1/2" x 11" - 5 1/4" Expansion - Brown - Expandable Gusset, Tyvek Gusset, Tear Resistant, Durable, Flap and Cord Closure - 30% Recycled - 10 / Box
Out of Stock
- Extra wide to easily accommodate your letter-size files
- Protect file folders without interfering with side gussets
- Fully lined gussets with tear-resistant Tyvek
- Durable flap and elastic closure
- Expands 5-1/4" to contain your growing projects
Select Product Options
Sheet Size: 8.5" Width x 11" Length
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 26575BX |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 5-1/4" Expanding Extra-wide Wallets |
| Marketing Information | Extra-wide wallet is designed to carry your letter-size file folders comfortably without interfering with side gussets. Fully lined gussets expand 5-1/4" and are equipped with tear-resistant Tyvek for lasting use. Durable fold-over flap with cord closure helps protect important documents during transport. High-quality wallet is great for use in the office or on-the-go. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Wallet |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Brown |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Letter Recycled File Wallet
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.