‹ Prev
Next ›
Business Source Non-Skid Paper Clips
Standard - No. 1 - 0.4" Length x 1.3" Width - Silver - Steel - 100/Box - 10 / Pack
1675 Stock Available
- Electrogalvanized steel resists rust and corrosion for long-term use
- Ridged, nonskid finish resists slipping for secure attachment
- Sturdy wire construction resists bending to maintain proper hold
- Perfect for home, office and school use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65365 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Non-Skid Paper Clips |
| Marketing Information | Paper clips feature an elliptical shape that allows the lighter gauge wire to hold papers together as effectively as most heavier-gauge wire paper clips. They are made of electrogalvanized steel wire. Paper clips are coated to resist rust and corrosion. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Paper Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Standard |
| Size Number | No. 1 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Width | 1.3" |
| Length | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Non-Skid Paper Clips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295327445 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4010 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134795 Stock Available
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: BSN53366505 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914861 Stock Available
-
Product Code: ITA602336427 Stock Available
-
Product Code: KCC030764880 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC72131192 Stock Available
-
Product Code: ACC72132161 Stock Available
-
Product Code: ACC72133166 Stock Available
-
Product Code: ACC72320493 Stock Available
-
Product Code: BSN375101249 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0300203 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0600168 Stock Available
-
Product Code: OIC97211149 Stock Available
-
Product Code: UBR3684U062471 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295327445 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4010 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134795 Stock Available
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: BSN53366505 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914861 Stock Available
-
Product Code: ITA602336427 Stock Available
-
Product Code: KCC030764880 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available