‹ Prev
Next ›
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
Multipurpose - 3 5/8" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - White - Wove - 100 / Box
233 Stock Available
- Redi-strip closure seals instantly without any moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features | Moisture Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: GJO211203089 Stock Available
-
Product Code: HEWQ6611A74 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW563 Stock Available
-
Product Code: MMMMP114BSD1137 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC97833394 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: GJO211203089 Stock Available
-
Product Code: HEWQ6611A74 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW563 Stock Available
-
Product Code: MMMMP114BSD1137 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC97833394 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available