‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Memo Pads
100 Sheets - Plain - Glued - Unruled Front Ruling - 15 lb Basis Weight - 4" x 6" Sheet Size - White Paper - Chipboard Backing - 1 Dozen
219 Stock Available
- Unruled pages for flexible note-taking
- Strong chipboard backing for writing support
- Ideal for office, home or school
- Glued top for easy tear-off
Select Product Options
Sheet Size: 4" x 6"
Basis Weight: 15 lb
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65901 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Memo Pads |
| Marketing Information | Memorandum pad has unruled pages and strong chipboard backing. Use memo pad for office, home or school. Each pad contains 100 sheets of 15 lb. paper bound by a glued top. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Memo Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 4" x 6" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Ruling Type | Unruled |
| Binding Type | Glued |
| Binding Location | Top |
| Features | Chipboard Backing |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Plain Memo Pads
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSF11BK1663 Stock Available
-
Product Code: BSN164611483 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SLI0020068 Stock Available
-
Product Code: UNV356626173 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSF11BK1663 Stock Available
-
Product Code: BSN164611483 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SLI0020068 Stock Available
-
Product Code: UNV356626173 Stock Available