‹ Prev
Next ›
Business Source Press/Seal Catalog Envelopes
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Self-sealing - White - 100 / Box
106 Stock Available
- Press-to-seal design creates fast, secure closure
- Sturdy, 28 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04647 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Press/Seal Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature a press-and-seal design that provides a quick, clean seal upon contact without moistening. Simply press flap and mail the 28 lb. envelope. The self-sealing closure seals the envelopes quickly and securely. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Press/Seal Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN267408964 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN42250339 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAC10118885 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN267408964 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN42250339 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAC10118885 Stock Available