‹ Prev
Next ›
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
180 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN656383918 Stock Available
-
Product Code: BSN656472386 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2298 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
-
Product Code: SMD2981029 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656383918 Stock Available
-
Product Code: BSN656472386 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2298 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
-
Product Code: SMD2981029 Stock Available