‹ Prev
Next ›
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - End Tab Location - 2 Divider - 25 pt. - Pressboard - Gray, Green - Heavy Duty, Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
29 Stock Available
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeSHIELD Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Color: Gray,Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 29810 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | End Tab Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature end tabs and patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Dividers with tabs and fasteners let you store information under several subdivisions. Fasteners on front and back panels and dividers create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions No. 1 and 3. Legal-size folder offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The two dividers offer 1" SafeShield-coated, twin-prong fasteners and are made of 17 point stock. Folder tab is straight-cut. Divider tab is 3/8" high and 1/3 cut. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | End |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 7.92 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN36682172 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2085 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2230 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: PIL31257196 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN36682172 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2085 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2230 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: PIL31257196 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available