‹ Prev
Next ›
Business Source Single-ply 150' Adding Machine Rolls
2 1/4" x 150 ft - 13.80 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - White - 100 / Carton
12 Stock Available
- High-quality, lint-free material provides excellent readability
- End-of-roll indicator prevents unexpected depletion
- Easy-to-use design allows quick, simple roll replacement
- For use with calculators, adding machines and cash registers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 28625 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Single-ply 150' Adding Machine Rolls |
| Marketing Information | Single-ply rolls are ideal for use in calculators, adding machines, and cash registers. Quality lint-free rolls are made with white, long-lasting paper. Each roll has end of roll indicator. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Bond Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 150 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Basis Weight | 13.80 lb |
| BPA Free | Yes |
| Phenol Free | No |
| Roll Length | 150 ft |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Single-ply 150' Adding Machine Rolls
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE24000658 Stock Available
-
Product Code: AVE24010446 Stock Available
-
Product Code: AVE24020524 Stock Available
-
Product Code: AVE24050287 Stock Available
-
Product Code: AVE27178549 Stock Available
-
Product Code: AVE30600668 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: PAP73015230 Stock Available
-
Product Code: TRPSUPER715 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24000658 Stock Available
-
Product Code: AVE24010446 Stock Available
-
Product Code: AVE24020524 Stock Available
-
Product Code: AVE24050287 Stock Available
-
Product Code: AVE27178549 Stock Available
-
Product Code: AVE30600668 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: PAP73015230 Stock Available
-
Product Code: TRPSUPER715 Stock Available