‹ Prev
Next ›
Canon LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator
Dual Power, Solar, Battery Powered, Angled Display, Replaceable Battery - 12 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 0.9" Height x 4.2" Width x 5.9" Length - Beige - Metal - Desktop - 1 Each
18 Stock Available
Non-Returnable
- 12-digit LCD shows crisp numbers to help prevent reading errors
- Dual-power operation provides reliable performance in any setting
- Angled display allows easy viewing to help prevent strain
- Large, sharply defined keys reduce typing errors for consistent use
- Also includes tax calculation, cost-sell margin and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS122TS |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | LS-122TS |
| Product Name | LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator |
| Marketing Information | Desktop calculator features a 12-digit LCD that displays clean, crisp numbers to help prevent reading errors. Dual-power operation runs on both solar and battery for reliable performance no matter where you are. Upright, angled display ensures easy viewing while sitting on your desktop for added convenience. Large, sharply defined keys help you quickly work through your calculations and reduce typing errors. Calculator also offers tax calculation, cost-sell margin, sign change and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality | Sign Change |
| Calculator Functions |
|
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Screen Type | LCD |
Controls/Indicators
| Buttons & Keys | Memory |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Metal |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.2" |
| Length | 5.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited Warranty |
Overview
Canon LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM13529192 Stock Available
-
Product Code: BSN81001441 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92837 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201896 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13529192 Stock Available
-
Product Code: BSN81001441 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92837 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201896 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available