‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 3.10 mil - Dispenser Included - Breakage Resistance, Tear Resistant, Split Resistant, Moisture Resistant - For Packing, Mailing, Shipping, Sealing, Moving, Holding - 4 / Pack
135 Stock Available
- 40X stronger than acrylic tapes (in shear adhesion holding power, compared to acrylic tapes based on ASTMB)
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn't fall back on the roll
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3850-4RD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser that fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Thickness | 3.10 mil |
| Dispenser Included | Yes |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
| Weight (Approximate) | 1.73 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: EVEEN911022 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92834 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961166 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124939 Stock Available
-
Product Code: KEB10201128 Stock Available
-
Product Code: KEB1234614 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276318 Stock Available
-
Product Code: IPGK28003 Stock Available
-
Product Code: IPGK700414 Stock Available
-
Product Code: IPGK74502 Stock Available
-
Product Code: MMM38506595 Stock Available
-
Product Code: MMM395021RD12 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC64 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: EVEEN911022 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92834 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961166 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124939 Stock Available
-
Product Code: KEB10201128 Stock Available
-
Product Code: KEB1234614 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available