‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Breakage Resistance - For Packing, Mailing, Moving, Shipping, Protecting, Holding - 6 / Pack
596 Stock Available
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Release coating makes unwind easy
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 38506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. It holds strong on all box types, including 100 percent recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done - just one strip at a time so you save time. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability | Breakage Resistance |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1332 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P23AN180 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P25AN99 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152471 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124979 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212839 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B8014 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1332 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P23AN180 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P25AN99 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152471 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124979 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212839 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B8014 Stock Available