‹ Prev
Next ›
Canon LS82Z Handheld Calculator
Big Display, Large Plastic Keytop - 8 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 0.3" Height x 3.5" Width x 4.4" Depth - 1 Each
345 Stock Available
- Large upright LCD, large key tops and key-top characters
- Includes chain multiplication and division, single live memory and extraction of square root
- Features exponential calculations and reciprocal calculations
- Also offers percentage add-on/discount and overflow and error sign
- Solar and battery-powered; switches from solar to battery in low light
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS82Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | LS-82Z |
| Product Name | LS82Z Handheld Calculator |
| Marketing Information | Portable display calculator features an upright LCD to help prevent overhead glare and eyestrain, while the large display makes numbers appear clear and crisp even in the dimmest lighting. Large keytops and key-top characters reduce the chance of miscalculations. Full range of functions include chain multiplication and division, single live memory, extraction of square root, exponential calculations, reciprocal calculations, percentage add-on/discount, and overflow and error sign. Calculator is solar and battery-powered. Powerful solar cells provide all the energy you need under normal room lighting. The battery instantly takes over when the light source dims. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 8 |
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Height | 0.3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 year warranty |
Overview
Canon LS82Z Handheld Calculator
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN365912265 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: BSN656384003 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: ITA361815757 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: SPR252262596 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN365912265 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: BSN656384003 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: ITA361815757 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: SPR252262596 Stock Available