‹ Prev
Next ›
Cardinal® OneStep Monthly Index System
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Month - Jan-Dec - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - Multicolor Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
508 Stock Available
- Quick, easy method for creating custom index tabs
- Printable Table of Contents sheets reference the preprinted tabs on the divider sheets
- Dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Multicolored tab sets have coordinating, multicolored, Table of Contents sheets
- Easy-to-use, FREE templates in your favorite software are available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 60318CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Model | 60318CB |
| Product Name | OneStep Monthly Index System |
| Marketing Information | OneStep Index System instantly creates custom index sets by printing onto the included Table of Contents sheets. Matching, preprinted monthly tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating, multicolor, Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Three-hole punched indexes are compatible with laser or inkjet printers, as well as standard typewriters. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 12 |
| Divider Width | 9" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Month |
| Tab Title | Jan-Dec |
| Tabs per Set | 12 |
| Tab Color | Multicolor |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Cardinal® OneStep Monthly Index System
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE07714199 Stock Available
-
Product Code: BSN099562081 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: BSN74552159 Stock Available
-
Product Code: DEF79090119 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720234 Stock Available
-
Product Code: OKI52102001159 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07714199 Stock Available
-
Product Code: BSN099562081 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: BSN74552159 Stock Available
-
Product Code: DEF79090119 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720234 Stock Available
-
Product Code: OKI52102001159 Stock Available