‹ Prev
Next ›
Carter's® Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081)
2.8" Width x 4.3" Length - Felt Pad - Black Ink - Black - 1 Each
436 Stock Available
- Felt stamp pads are re-inkable for extended use
- ACMI certification
- Designed for general use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21081 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081) |
| Marketing Information | Carter's 2.75" x 4.27" felt stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. Constructed with a premium felt pad, this stamp pad will last longer than everyday stamp pads and creates a higher quality impression each time. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. Once you've used all of the ink in each pad, easily refill the stamp pad with Carter's Neat-Flo stamp pad inkers by just dabbing the ink into the pad. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Pad Material | Felt |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 2.8" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Carter's® Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE05868312 Stock Available
-
Product Code: AVE21071292 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: BSN652582226 Stock Available
-
Product Code: BSN65260942 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2CT47 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2489 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE05868312 Stock Available
-
Product Code: AVE21071292 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: BSN652582226 Stock Available
-
Product Code: BSN65260942 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2CT47 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2489 Stock Available