‹ Prev
Next ›
Carter's® Felt Red Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21071)
2.8" Width x 4.3" Length - Felt Pad - Red Ink - Red - 1 Each
292 Stock Available
- Felt stamp pads are re-inkable for extended use
- ACMI certification
- Designed for general use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21071 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Felt Red Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21071) |
| Marketing Information | Carter's 2.75" x 4.27" felt stamp pads are pre-filled with bold red ink and are perfect ink pads for stamping. Constructed with a premium felt pad, this stamp pad will last longer than everyday stamp pads and creates a higher quality impression each time. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. Once you've used all of the ink in each pad, easily refill the stamp pad with Carter's Neat-Flo stamp pad inkers by just dabbing the ink into the pad. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Red |
| Pad Material | Felt |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Width | 2.8" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Carter's® Felt Red Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21071)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE05868312 Stock Available
-
Product Code: AVE21021245 Stock Available
-
Product Code: AVE21081436 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11RD261 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BE404 Stock Available
-
Product Code: BICMS11RD357 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE05868312 Stock Available
-
Product Code: AVE21021245 Stock Available
-
Product Code: AVE21081436 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11RD261 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BE404 Stock Available
-
Product Code: BICMS11RD357 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available