‹ Prev
Next ›
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
229 Stock Available
- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LRNLER2698142 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES164 Stock Available
-
Product Code: MMM17002162 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES109 Stock Available
-
Product Code: MMM17006213 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES322 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ESOut of Stock
-
Product Code: MMM17083ES417 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN32376708 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: MMM17006213 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES72 Stock Available
-
Product Code: MMM17067CLRVP271 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES25 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130321 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537093 Stock Available
-
Product Code: AVT9103150 Stock Available
-
Product Code: LLR0287226 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269427 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES204 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES152 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK73 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES155 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES83 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN32376708 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: MMM17006213 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES72 Stock Available
-
Product Code: MMM17067CLRVP271 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES25 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130321 Stock Available