‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
271 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GMT1268170 Stock Available
-
Product Code: GMT6110117 Stock Available
-
Product Code: GMT804156 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP229 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES72 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES192 Stock Available
-
Product Code: MMM1720016ESF452 Stock Available
-
Product Code: NES351203141 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537093 Stock Available
-
Product Code: AVT9103150 Stock Available
-
Product Code: LLR0287226 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269427 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698142 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES164 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES204 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES152 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK73 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GMT1268170 Stock Available
-
Product Code: GMT6110117 Stock Available
-
Product Code: GMT804156 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP229 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES72 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES192 Stock Available
-
Product Code: MMM1720016ESF452 Stock Available
-
Product Code: NES351203141 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available