‹ Prev
Next ›
Covidien Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid
1.25 gal Capacity - Rectangular - 11" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - Red - 1 Each
42 Stock Available
- Designed for use with Sharpstar In-Room Enclosure System
- Minimizes the potential for overfilling by stopping in the "FULL" position when container reaches maximum capacity
- Economical horizontal drop maximizes container volume
- Lid design limits accidental or intentional access to container contents
- Container locks for final disposal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Part Number | K5SS1007SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Brand Name | Covidien |
| Product Name | Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid |
| Marketing Information | Sharps refill container with counterbalanced lid is designed for use with Sharpstar In-Room Enclosure System. Design minimizes the potential for overfilling by stopping in the "FULL" position when container reaches maximum capacity. Economical horizontal drop maximizes container volume. Lid design limits accidental or intentional access to container contents and allows visual monitoring of the fill level. Container locks for final disposal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Container |
Product Information
| Capacity | 1.25 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 11" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
OSHA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Covidien Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: HLCHLS13STVOut of Stock
-
Product Code: RCP18834585 Stock Available
-
Product Code: RCP18835639 Stock Available
-
Product Code: RCP18836113 Stock Available
-
Product Code: RCP19019925 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG14 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG8 Stock Available