‹ Prev
Next ›
Dacasso Leather Top-Rail Desk Pad
Rectangular - 34" Width x 20" Depth - Felt Backing - Top Grain Leather - Chocolate Brown
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Top-grain leather provides long-lasting style
- Velveteen lining offers excellent protection where needed
- Durable material is acceptable for use with blotter paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Manufacturer Part Number | P3421 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dacasso.com |
| Brand Name | Dacasso |
| Product Name | Leather Top-Rail Desk Pad |
| Marketing Information | Top-rail desk pad features a top-grain leather exterior with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad can be safely used with blotter paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Backing Material | Felt |
| Shape | Rectangular |
| Features | Top Rail |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Width | 34" |
| Depth | 20" |
| Thickness | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | India |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Dacasso Leather Top-Rail Desk Pad
Also Consider
-
Product Code: AOP4120035 Stock Available
-
Product Code: DACD2037Out of Stock
-
Product Code: DACP1001Out of Stock
-
Product Code: DACP1021Out of Stock
-
Product Code: DACP1033Out of Stock
-
Product Code: DACP3021Out of Stock
-
Product Code: DACP3201Out of Stock
-
Product Code: DACP3401Out of Stock
-
Product Code: DACP3412Out of Stock