‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - Round - White - Styrofoam - Coffee, Cappuccino, Hot Chocolate, Tea, Hot Cider, Juice, Smoothie, Soda, Soft Drink, Water - 25 / Bag
19933 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Bag
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. |
| Packaged Quantity | 25 / Bag |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMCP9GOEWH2039 Stock Available
-
Product Code: BSN656393254 Stock Available
-
Product Code: BSN656472382 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A68 Stock Available
-
Product Code: NES123451289 Stock Available
-
Product Code: NES357752193 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: OEX9885144 Stock Available
-
Product Code: SUG907802473 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DXE2342PATHCT185 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6CT315 Stock Available
-
Product Code: GJO10318707 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT35 Stock Available
-
Product Code: GJO1050111 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016260 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163722 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050269 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMCP9GOEWH2039 Stock Available
-
Product Code: BSN656393254 Stock Available
-
Product Code: BSN656472382 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A68 Stock Available
-
Product Code: NES123451289 Stock Available
-
Product Code: NES357752193 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: OEX9885144 Stock Available
-
Product Code: SUG907802473 Stock Available