‹ Prev
Next ›
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Serving - Pathways - Microwave Safe - 8.5" Diameter - White, Green, Burgundy, Multicolor - Paper Body - Round - 125 / Pack
776 Stock Available
- Heavyweight and extra strong
- Perfect for side dishes or small portions
- Compact, low-stacking shape saves storage
- Reduce messes with the Soak-Proof Shield
- Microwavable, cut-resistant design
Select Product Options
Packaged Quantity: 125 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | SXP9PATH |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Ultra® |
| Product Line | Pathways |
| Product Name | Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | Heavyweight paper plates feature a Soak Proof Shield and unique multilayer design that is cut-resistant and helps keep grease from seeping through to the table or tray. Multiple layers combine forces to stand up to the heaviest, messiest foods you serve. Each plate is moisture-resistant, grease-resistant and microwavable. Remarkable inner strength and heavyweight construction make these plates perfect for main dishes or large portions. Compact, low-stacking shape saves up to 60 percent storage space vs. pulp molded and 90 percent vs. foam plates. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Application/Usage | Serving |
| Pattern | Pathways |
| Shape | Round |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.7" |
| Length | 8.5" |
| Diameter | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Also Consider
-
Product Code: DXESXB12WS1733 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS1002 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: MRS08504203 Stock Available
-
Product Code: NLE1012641437 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXESXB12WS1733 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS1002 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: MRS08504203 Stock Available
-
Product Code: NLE1012641437 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available