‹ Prev
Next ›
Elite Image Remanufactured Laser Toner Cartridge 508A (CF360A) - Black - 1 Each
6000 Pages
2 Stock Available
- Compatible with HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M577z
- Works in Color LaserJet Enterprise M553dh, M553dn, M553n and M553x
- Also for use in Color LaserJet Enterprise MFP M577dn and MFP M577
- Performs like the original
- Premium quality
Select Product Options
Print Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Elite Image |
| Manufacturer Part Number | 76283 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eliteimagesupplies.com |
| Brand Name | Elite Image |
| Product Name | Remanufactured HP 508A Toner Cartridge |
| Marketing Information | Remanufactured toner cartridge is designed for use with HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M577z; Color LaserJet Enterprise M553dh, M553dn, M553n and M553x; Color LaserJet Enterprise MFP M577dn and MFP M577f. High-quality output offers vibrant reproduction so it's ideal for printing at home and the office. Cartridge installs easily and quickly to minimize downtime. Toner is the result of rigorous product development protocols and provides OEM-equivalent yield and performance. Cartridge yields approximately 6,000 pages. Elite Image is ISO certified. |
| Product Condition | Remanufactured |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 6000 Pages |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Part Number | CF360A |
| Compatible to OEM Model | 508A |
| Compatibility | HP Color LaserJet Enterprise M553DN, M553N, M553X; Color LaserJet Enterprise MFP M577DN, M577F; Flow M577C, M577Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Product is guaranteed from defects in workmanship. |
Overview
Elite Image Remanufactured Laser Toner Cartridge 508A (CF360A) - Black - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: ACC54035981 Stock Available
-
Product Code: BSN0465031 Stock Available
-
Product Code: CLI3052636 Stock Available
-
Product Code: ELI758152 Stock Available
-
Product Code: ELI758174 Stock Available
-
Product Code: ELI758188 Stock Available
-
Product Code: ELI758199 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75PWA857 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC54035981 Stock Available
-
Product Code: BSN0465031 Stock Available
-
Product Code: CLI3052636 Stock Available
-
Product Code: ELI758152 Stock Available
-
Product Code: ELI758174 Stock Available
-
Product Code: ELI758188 Stock Available
-
Product Code: ELI758199 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75PWA857 Stock Available