‹ Prev
Next ›
Energizer 357/303 Silver Oxide Button Batteries
For Multipurpose - 1.55 V DC - 3 / Pack
353 Stock Available
- Reliable power for important devices
- Use in glucose monitors, calculators and more
- Volt: 1.5
- Cell size: 357 and 303
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 357BPZ-3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Model | 357BPZ-3 |
| Product Name | 357/303 Silver Oxide Button Batteries |
| Marketing Information | Energizer 357/303 Batteries provide reliable, long lasting power to your important devices. Count on these button cell batteries to power your electronics, whether you need batteries for your kitchen scale, calculator or your keyless entry system. These Energizer batteries also provide dependable power for medical devices, like your glucose monitor or heart rate monitor. Each 357/303 battery holds power for up to 5 years in storage, letting you keep a ready supply of replacement batteries. Plus, these batteries contain no mercury, making them a more environmentally conscious choice. Count on Energizer specialty batteries to provide long lasting power when you need it most. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Chemistry | Silver Oxide |
| Output Voltage | 1.55 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.3" |
| Width | 0.3" |
| Depth | 3.7" |
| Diameter | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.42 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Energizer 357/303 Silver Oxide Button Batteries
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST153 Stock Available
-
Product Code: BSN656383933 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN391001478 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST153 Stock Available
-
Product Code: BSN656383933 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911052 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN391001478 Stock Available