‹ Prev
Next ›
Energizer 377 Silver Oxide Button Batteries
For Keyless Entry, Garage Door Opener, Electronic Device - A23 - 12 V DC - 2 / Pack
146 Stock Available
- Optimal power for keyless entry and garage door openers
- Perfect for devices that require high rate pulses
- Mercury-free
- Equipped with flat contact
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | A23BPZ-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Model | A23BPZ-2 |
| Product Name | 377 Silver Oxide Button Batteries |
| Marketing Information | Energizer A23 Batteries provide reliable power to your important gadgets. These mini batteries are compatible with a variety of devices, including your keyless entry system, bluetooth headsets and home security systems. Reach for these specialty batteries when you need replacement camera batteries or a new garage door opener battery. Miniature alkaline Energizer batteries contain zero mercury to reduce environmental impact. Count on Energizer, the #1 brand of specialty batteries, to deliver dependable, long lasting power to your devices. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | A23 |
| Battery Chemistry | Alkaline Manganese Dioxide |
| Output Voltage | 12 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 3.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 1.8" |
| Diameter | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Energizer 377 Silver Oxide Button Batteries
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN26752149 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914768 Stock Available
-
Product Code: DEF731014 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SAN30051DZ267 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1728 Stock Available
-
Product Code: TOO88458059 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN26752149 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914768 Stock Available
-
Product Code: DEF731014 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SAN30051DZ267 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1728 Stock Available
-
Product Code: TOO88458059 Stock Available