‹ Prev
Next ›
Fellowes Standard Foot Rest
Graphite - 1 Each
46 Stock Available
- Encourages lower leg movement and reduces fatigue
- Dual-position height adjustment
- Textured surface massages feet soles for stress reduction
- Made from 89% recycled polystyrene
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 48121 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Standard Foot Rest |
| Marketing Information | Footrest offers a dual-position height adjustment. Free-floating platform stretches legs for increased circulation. Textured surface massages feet for extra comfort. Footrest blends in with any home or office decor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Footrest |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.8" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 13.1" |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 89% |
| Post-consumer-waste% | 89% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Fellowes Standard Foot Rest
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ASP318839 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: DEFCM24242BLKSSOut of Stock
-
Product Code: LEE61030133 Stock Available
-
Product Code: PAP1951378335 Stock Available
-
Product Code: QUA46071560 Stock Available
-
Product Code: QUAR997587 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASP318839 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: DEFCM24242BLKSSOut of Stock
-
Product Code: LEE61030133 Stock Available
-
Product Code: PAP1951378335 Stock Available
-
Product Code: QUA46071560 Stock Available
-
Product Code: QUAR997587 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available