‹ Prev
Next ›
Fellowes Wire 3" Letter Tray
Compartment Size : 8.50" x 11" x 3" - 3" Height x 10" Width x 14.13" Depth - Desktop - Stackable - Black - Steel - 1 Each
20 Stock Available
- Ideal for organizing files, mail, memos and more
- Use in your pantry, closet, laundry room, or desk area
- Made from durable steel
- Stack multiple trays with the help of Fellowes stacker posts (not included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 60112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire 3" Letter Tray |
| Marketing Information | Contemporary wire design of these letter-size trays provides open visual access to documents and files. Wire design will not collect dust and dirt. Stack vertically with Fellowes Wire Desk Tray Supports (sold separately) that correspond to tray size. Steel tray is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Compartment Height | 8.50" |
| Compartment Width | 11" |
| Compartment Depth | 3" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Depth | 14.13" |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Fellowes Wire 3" Letter Tray
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1228Sold Out
-
Product Code: AAGSK241600Sold Out
-
Product Code: ACC72533613 Stock Available
-
Product Code: ACM13901712 Stock Available
-
Product Code: FEL593390192 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: SAN1884739Out of Stock
-
Product Code: SWI354503688 Stock Available
-
Product Code: SWI35556411 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1228Sold Out
-
Product Code: AAGSK241600Sold Out
-
Product Code: ACC72533613 Stock Available
-
Product Code: ACM13901712 Stock Available
-
Product Code: FEL593390192 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: SAN1884739Out of Stock
-
Product Code: SWI354503688 Stock Available
-
Product Code: SWI35556411 Stock Available