‹ Prev
Next ›
Fellowes Wire 5" Legal Tray
Compartment Size : 8.50" x 14" x 5" - 5" Height x 12" Width x 16.50" Depth - Desktop - Stackable - Black - Steel - 1 Each
9 Stock Available
- Ideal for organizing files, mail, memos and more
- Use in your pantry, closet, laundry room, or desk area
- Made from durable steel
- Stack multiple trays with the help of Fellowes stacker posts (not included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 65112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire 5" Legal Tray |
| Marketing Information | Contemporary wire design of these trays provides open visual access to documents and files. Wire design will not collect dust and dirt. Stack vertically with Fellowes Wire Desk Tray Supports (sold separately) that correspond to tray size. Steel tray is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Compartment Height | 8.50" |
| Compartment Width | 14" |
| Compartment Depth | 5" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 5" |
| Width | 12" |
| Depth | 16.50" |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Fellowes Wire 5" Legal Tray
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1153RB35 Stock Available
-
Product Code: BSN31820125 Stock Available
-
Product Code: MMM653AN225 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH579 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP93 Stock Available
-
Product Code: NAT01542614 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1153RB35 Stock Available
-
Product Code: BSN31820125 Stock Available
-
Product Code: MMM653AN225 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH579 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP93 Stock Available
-
Product Code: NAT01542614 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available