‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Hot/Cold Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 25/Pack - 40 / Carton
138 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Genuine Joe 10 oz Hot/Cold Foam Cups
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH852 Stock Available
-
Product Code: GJO26100963 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT549 Stock Available
-
Product Code: NES30212CT269 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318707 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT35 Stock Available
-
Product Code: GJO1050111 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016258 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163721 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT4 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050269 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH852 Stock Available
-
Product Code: GJO26100963 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT549 Stock Available
-
Product Code: NES30212CT269 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available